PLENARY LECTURES

Saturday, July 3, 2010
18:00 - 19:00
L01 - Roger Y. Tsien (La Jolla, USA)
Probing neurons and brains with molecules and photons
Support contributed by Dutch neuroscience schools and institutes
 
Sunday, July 4, 2010
08:30 - 09:30
L02 - Oscar Marin (Sant Joan D'Alacant, Spain)
Cortical interneuron development in health and disease
Support contributed by Dutch neuroscience schools and institutes
 
Sunday, July 4, 2010
17:30 - 18:30
L03 - Michael Tomasello (Leipzig, Germany)
The human adaptation for culture
Support contributed by Dutch neuroscience schools and institutes
 
Monday, July 5, 2010
08:30 - 09:30
L04 - Stanislas Dehaene (Gif Sur Yvette, France)
Brain changes due to reading: mapping literate and illiterate brains
Support contributed by Dutch neuroscience schools and institutes
 
Monday, July 5, 2010
17:30 - 18:30
L05 - Melitta Schachner (Hamburg, Germany)
Recognition molecules in synaptic plasticity and regeneration
Support contributed by Dutch neuroscience schools and institutes
 
Tuesday, July 6, 2010
08:30 - 09:30
L06 - May-Britt Moser (Trondheim, Norway)
The brain's mechanisms for mapping and remembering space
Support contributed by Dutch neuroscience schools and institutes
 
Tuesday, July 6, 2010
17:30 - 18:30
L07 - Tobias Bonhoeffer (Martinsried, Germany)
How activity changes synapses in the mammalian brain
Support contributed by the Kavli Foundation
 
Wednesday, July 7, 2010
08:30 - 09:30
L08 - Maria Grazia Spillantini (Cambridge, United Kingdom)
What can protein aggregates tell us about neurodegenerative diseases?
Support contributed by Dutch neuroscience schools and institutes
 
Wednesday, July 7, 2010
13:05 - 14:05
L09 - Arturo Alvarez-Buylla (San Francisco, USA)
Regional specification of adult neural stem cells
Support contributed by Dutch neuroscience schools and institutes
 
Alvarez-Buylla

>>TOP


SPECIAL LECTURES

Sunday, July 4, 2010
12:30 - 14:00
Fondation IPSEN Neuronal Plasticity prize Award lectures: "Neuroendocrine control of behaviour"

SL01.1 - Thomas Insel (Bethesda, USA)
Neuropeptides and social behavior
 


 

SL01.2 - Bruce McEwen (New York, USA)
Stress, sex, cognition and emotion: Role of neuronal remodeling and resilience

SL01.3 - Donald Pfaff (New York, USA)
Generalized CNS arousal, sexual arousal and their relations to behavior


 
Sunday, July 4, 2010
13:00 - 13:45
EBBS / Behavioural Brain Research Prize lecture
SL02 - John Aggleton (Cardiff, United Kingdom)
Bridging the gap between temporal lobe and diencephalic memory systems
 
Sunday, July 4, 2010
13:00 - 13:45
Gertrud Reemtsma Foundation – K.J. Zuelch lecture
SL03 - David N. Louis (Boston, USA)
Malignant gliomas: Small steps and giant leaps
 


 
Monday, July 5, 2010
13:00 - 13:45
Dargut and Milena Kemali Foundation lecture
SL04 - Jonas Frisén (Stockholm, Sweden)
Neural stem cells and neurogenesis in the adult central nervous system
 

 
Monday, July 5, 2010
13:00 - 13:45
FENS invited lecture
SL05 - Tadashi Isa (Okazaki, Japan)
Extrageniculate visual system in the control of visually guided saccades
 
Monday, July 5, 2010
13:00 - 13:45
ERA-NET Neuron excellent paper in neuroscience Award
SL06 - Heidi O. Nousiainen (Helsinki, Finland)
Mutations in mRNA export mediator GLE1 result in a fetal motoneuron disease

The second non-lecturing Award winner is Asya Rolls, Rohovot, Israel with her publication "Two faces of chondroitin sulfate proteoglycan in spinal cord repair: a role in microglia/macrophage activation"
 



 
Tuesday, July 6, 2010
13:00 - 13:45
Hertie Foundation lecture
SL07 - Linda B. Buck (Seattle, USA)
Mechanisms of odor and pheromone sensing in mammals
 

 
Tuesday, July 6, 2010
13:00 - 13:45
Boehringer Ingelheim FENS Research Award
SL08 - Fekrije Selimi (Paris, France)
Unraveling synapse specificity using genetically modified mice
 

 
Tuesday, July 6, 2010
13:00 - 13:45
EDAB - Max Cowan lecture
SL09 - Colin Blakemore (Oxford, United Kingdom)
Death and transfiguration in the development and function of the brain
 

 
Wednesday, July 7, 2010
12:00 - 13:00
FENS EJN Awards


 
FENS EJN Award 2010
SL10.1 - Wolfram Schultz (Cambridge, United Kingdom)
Subjective risky rewards
 
FENS EJN Young Investigator Award 2010
SL10.2 - Pierre Paoletti (Paris, France)
Control of NMDA receptor activity: from molecular mechanisms to synaptic modulation

>>TOP


SPECIAL EVENTS

Saturday, July 3, 2010
15:45 - 17:15
SE01 - EJN Special Feature: The ever-changing brain
 
Sunday, July 4, 2010
12:30 - 14:00
SE02 - EC symposium: "FP7: EU-driven funding opportunities in brain research"
 
Sunday, July 4, 2010
18:45 - 20:15
SE03 - ECNP symposium: "Is depression a neurodegenerative disorder?"
 
Sunday, July 4, 2010
18:45 - 20:15
SE04 - EDAB/Neuroethics Society/International Neuroethics Network symposium: "Global challenges in neuroethics"
 
Sunday, July 4, 2010
18:45 - 20:15
SE05 - NENS (Network of European Neuroscience Schools) symposium
 
Monday, July 5, 2010
18:45 - 20:45
SE06 - COST ACTION symposium: "Histaminergic system and pain - therapeutic opportunities for H3 and H4 receptor antagonists"
 
Tuesday, July 6, 2010
13:00 - 14:00
SE07 - New European Directive on animal research: Impact on European neuroscience
 
Tuesday, July 6, 2010
18:45 - 20:15
SE08 - FENS/IBRO Alumni symposium: "Encoding dynamic information in neuronal circuits"
 
Wednesday, July 7, 2010
12:00 - 13:00
SE09 - Breaking News in Neuroscience
 

>>TOP


SYMPOSIA

Click on the number on the left to have the full description of the symposium.

Sunday, July 4, 2010
09:45 - 11:15
S01 - Alzheimer’s disease – Translation of molecular mechanisms into diagnostic and therapeutic approaches (chaired by: C. Haass, Munich)
S02 - Shaping functional architecture by oscillatory alpha activity (chaired by: O. Jensen, Nijmegen; B. Händel, Nijmegen)
S03 - Endocannabinoids in the synapse: Molecular diversity and division of labor (chaired by: I. Katona, Budapest)
S04 - Neurobiology of motor learning (chaired by: J.C. Rothwell, London; J.B. Nielsen, Copenhagen N)
S05 - The making of neuronal circuits: Mechanisms promoting and preventing synapse formation (chaired by: C. Lohmann, Amsterdam; K. Gottmann, Düsseldorf)
S06 - Brain tumors: Recent insights from stem cell research (chaired by: N.E. Savaskan, Berlin; M. Synowitz, Berlin)
S07 - The neurobiology of syntax (chaired by: K.M. Petersson, Nijmegen)
S08 - Mechanisms of memory storage in neocortex (chaired by: G.T. Finnerty, London)
Sunday, July 4, 2010
15:45 - 17:15
S09 - Tracking the fate of memories: Networks of memory consolidation and reconsolidation in the brain (chaired by: F.P. Battaglia, Amsterdam; S.I. Wiener, Paris)
S10 - Interplay between Rabs and SNAREs in neuronal vesicular trafficking (chaired by: T. Galli, Paris)
S11 - Targeting protein-protein interactions in neurological disorder therapy (chaired by: P. Marin, Montpellier; J. Bockaert, Montpellier)
S12 - Impairment and repair of motor networks after spinal cord injury (chaired by: T.G. Deliagina, Stockholm)
S13 - The microcircuitry of selective attention: Physiology, pharmacology and modelling (chaired by: L. Chelazzi, Verona)
S14 - Development of neural maps – from specification to function (chaired by: W.A. Harris, Cambridge)
S15 - Emerging mechanisms in neurodegenerative disorders - The role of spreading depression (SD) (chaired by: M. Lauritzen, Copenhagen; F. Bari, Szeged)
S16 - The temporo-ammonic pathway: What does it do and why is it important? (chaired by: S. Thompson, Baltimore)
Monday, July 5, 2010
09:45 - 11:15
S17 - Molecular mechanisms controlling stem and progenitor cells in CNS development (chaired by: S. Atanasoski, Basel)
S18 - New developments in brain protection and repair after cerebral ischemia? (chaired by: D. Vivien, Caen)
S19 - The bad cop and the good cop: Regulation of neuronal function by the immune system (chaired by: S.A. Wolf, Zürich)
S20 - Biomarkers in attention-deficit/hyperactivity disorder: inattentive and combined types (chaired by: R.D. Oades, Essen)
S21 - Large scale interactions in brain networks and new ways to study them (chaired by: P. Fries, Frankfurt)
S22 - Visualizing hearing (chaired by: J.G.G. Borst, Rotterdam)
S23 - Nogo receptor signaling and synaptic plasticity in health and disease (chaired by: L. Olson, Stockholm; C. Shatz, Stanford)
S24 - Cognition in a mini-brain: Systems neuroscience in drosophila (chaired by: G. Miesenböck, Oxford)
Monday, July 5, 2010
15:45 - 17:15
S25 - The stressed brain: What makes us vulnerable? (chaired by: D.J.F.F. De Quervain, Basel)
S26 - Cross-modal reorganization in deafness (chaired by: A. Kral, Hannover)
S27 - Systems biology of the synapse: Concepts to understand the complexity of brain synaptic signaling (chaired by: E.D. Gundelfinger, Magdeburg)
S28 - Navigation and the head direction system: Insights from animals, humans and computational models (chaired by: T. Wolbers, Edinburgh)
S29 - State dependent cortical processing (chaired by: S. Crochet, Lyon; J. Poulet, Berlin-Buch)
S30 - Investigating glia function in vivo (chaired by: T. Fellin, Genova)
S31 - Act and select: The role of the striatum in selection of behaviour (chaired by: J.P. Bolam, Oxford)
S32 - Morphogens in neural circuit formation (chaired by: P. Bovolenta, Madrid)
Tuesday, July 6, 2010
09:45 - 11:15
S33 - Fine-tuning the brain: MicroRNAs (chaired by: E. Vreugdenhil, Leiden; G. Schratt, Heidelberg)
S34 - Neurobiological factors determining high vulnerability to drug seeking and relapse (chaired by: T.J. De Vries, Amsterdam)
S35 - Rapid neuroendocrine response and synaptic plasticity (chaired by: S.L. Lightman, Bristol)
S36 - Prefrontal and parietal-premotor contributions to free choice selection (chaired by: B.M. De Jong, Groningen)
S37 - Sensorimotor integration in the whisker system (chaired by: P. Krieger, Stockholm; A. Groh, Munich)
S38 - Nitric oxide in sleep and sleep disorders (chaired by: T. Porkka-Heiskanen, Helsinki)
S39 - Cell-specific regulation of visual cortical plasticity (chaired by: T. Pizzorusso, Pisa; A. Maffei, Stony Brook)
S40 - Neuron-microglia interactions: A family matter from marriage to divorce (chaired by: M. Bentivoglio, Verona)
Tuesday, July 6, 2010
15:45 - 17:15
S41 - In vitro study of human epileptogenic cells and networks (chaired by: F. Bartolomei, Marseille; P. Kahane, Grenoble)
S42 - The choroid plexus: A gate for signalling into the brain (chaired by: J.A. Palha, Braga; I. Torres Aleman, Madrid)
S43 - Molecular, cellular and network basis of thalamocortical dynamics (chaired by: N. Leresche, Paris)
S44 - Striatal plasticity: From health to Parkinson’s disease (chaired by: E.C. Hirsch, Paris; P. Calabresi, Perugia)
S45 - The relation of ongoing brain activity, stimulus evoked responses and perceptual decisions (chaired by: A. Kleinschmidt, Gif/yvette)
S46 - Stress and the amygdala: From animal models to clinical implications (chaired by: S. Chattarji, Bangalore)
S47 - Interneuron development and function (chaired by: S. Butt, London)
S48 - Presynaptic short-term plasticity: Molecules, mechanisms and functions (chaired by: ; N. Brose, Goettingen)
Wednesday, July 7, 2010
09:45 - 11:15
S49 - Dynamic processes underlying synaptic plasticity (chaired by: M. Kneussel, Hamburg; D. Choquet, Bordeaux)
S50 - Dopaminergic modulation of human decision making (chaired by: R. Cools, Nijmegen; M. Ullsperger, Cologne)
S51 - Recipe for solving the cerebellar mystery: 2 photons, 1 live mouse and a dash of Oregon Green BAPTA (chaired by: A. Konnerth, Munich; Y. Yarom, Jerusalem)
S52 - Neuronal cell death in motor neuron diseases (chaired by: A. Poletti, Milano; C. Miller, London)
S53 - How we come to experience that we own our body: from full-body illusions to cortical mapping (chaired by: H.H. Ehrsson, Stockholm)
S54 - Neuregulin signaling in neural development, function and disease (chaired by: A. Buonanno, Bethesda; J. Neddens, Graz-Grambach)
S55 - Temporal control of neuronal diversity (chaired by: V. Tarabykin, Goettingen; P. Vanderhaeghen, Brussels)
S56 - Deletion of memory (chaired by: T. Hucho, Berlin)

>>TOP


TECHNICAL WORKSHOPS

Click on the number on the left to have the full description of the technical workshop.

Saturday, July 3, 2010
12:30 - 15:30
W01 - Imaging dynamic changes at the synapse (chaired by: J. Henley, Bristol)
W02 - Strategies for promoting peripheral nerve regeneration (chaired by: S. Geuna, Orbassano Torino; M.M. Sousa, Porto)
W03 - Novel methods for assessing transmitter release and effects during behaviour (chaired by: M.G.P. Feenstra, Amsterdam)
W04 - Neuroanatomical tracing and systems neuroscience: the state of the art (chaired by: J. Lanciego, Pamplona; F.G. Wouterlood, Amsterdam)
W05 - From neurons to networks – new approaches in electrophysiology (chaired by: H.R. Polder, Tamm; A. Draguhn, Heidelberg)
W06 - Structure, dynamics and function in large scale neuronal ensembles (chaired by: S. Marom, Haifa)
W07 - Optogenetic manipulations of synaptic transmission, plasticity, vision and behaviors (chaired by: A. Gottschalk, Frankfurt; T.G. Oertner, Basel)

>>TOP


Last update: May 17, 2010